Skip to content

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Spis treści

Czym jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS? To wygodne narzędzie dla płatników składek oraz osób ubezpieczonych i lekarzy, dzięki któremu staje się możliwe rozwiązywanie spraw z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bez wychodzenia z domu. To nie tylko przejrzysta platforma do przesyłania dokumentów, ale też platforma do komunikacji z urzędem. Aby cieszyć się z licznych korzyści, wystarczy zarejestrować swój osobisty profil.

 

Jak zarejestrować się do platformy?

Rejestracja odbywa się całkowicie zdalnie. Istnieją aż trzy różne metody zakładania konta, uzależnione od statusu interesanta. W inny sposób rejestrują się klienci indywidualni, przedsiębiorcy i firmy. Nie można zapominać również o sposobach na potwierdzenie swojej tożsamości. W tym celu najczęściej wykorzystuje się profil zaufany ePUAP, kwalifikowany podpis elektroniczny lub konto bankowe. 

Jak zalogować się do platformy?

Po zarejestrowaniu profilu, istnieje już możliwość zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych. W zależności od wybranej metody logowania przy rejestracji, zmienia się także sposób logowania. Wybierając profil zaufany, trzeba będzie podać dane do posiadanego konta i potwierdzić logowanie otrzymanym za pośrednictwem SMS kodem. Jeżeli wybrało się kwalifikowany podpis elektroniczny, należy potwierdzić logowanie posiadanym certyfikatem. 

Jakie sprawy można rozwiązać?

W Platformie Usług Elektronicznych ZUS można rozwiązać takie sprawy jak:

  • Wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych
  • Składania wniosków i otrzymywanie na nie odpowiedzi
  • Umawianie się na wizyty w placówkach urzędu
  • Realizowanie przeglądu danych zebranych w ZUS
  • Przesyłanie pytań i otrzymywanie odpowiedzi 

Bon turystyczny w PUE

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem Bonu turystycznego, muszą posiadać działające konto PUE. Platforma stanowi jedyną metodę na przesłanie odpowiedniego druku, dlatego rejestracja i logowanie mogą okazać się niezbędnym krokiem. Ponieważ założenie konta jest darmowe, nie powinno to jednak stanowić większego problemu. Świadczenie mogą pobierać na ten moment rodziny wychowujące dzieci, choć w planach pojawia się także umożliwienie odbioru bonu przez emerytów. Taka propozycja nie została jednak jeszcze zaakceptowana przez odpowiednie organy. Mimo wszystko, warto zapoznać się z aktualnymi wiadomościami ze świata ZUS na portalach informacyjnych, które są mu poświęcone.

Źródła:

https://zus-info.pl/

Dodaj komentarz