Bruksizm, zwany również zgrzytem zębów, to nawykowe zaciskanie i zgrzytanie zębów, które występuje najczęściej podczas snu.
Bruksizm może powodować szereg problemów stomatologicznych, tj. zgrzytanie szkliwa, erozja szkliwa, wrażliwość zębów, bóle głowy, stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet utratę zębów.
Na szczęście istnieją różne dziedziny rzeszowskiej stomatologii, które są w stanie uporać się z tym problemem. Oto kilka rozwiązań na bruksizm.
Podstawowe zabiegi stomatologiczne na bruksizm obejmują:
- Skuteczna diagnoza i identyfikacja przyczyn – stomatolog Rzeszów może zbadać jamę ustną, ocenić uszkodzenia zębów i szkliwa. Poza identyfikacją wizualną stomatologia bruksizmu Rzeszów opiera się na wykonaniu zdjęć rentgenowskich i/lub tomografii komputerowej. Aparatura wymieniona powyżej pozwala na ocenę umiejscowienia stawu skroniowo- żuchwowego oraz zębów. W trakcie zaciskania może dochodzić do niekontrolowanego przemieszczania się zębów w obrębie jamy ustnej.
- Noszenie szyny relaksacyjnej – jest to indywidualnie dopasowana przez stomatologa w Rzeszowie specjalna nakładka na zęby, która chroni przed zgrzytaniem i zaciskaniem zębów.
Szyna relaksacyjna jest często stosowana podczas snu. Dzięki niej pacjent może stabilizować stawy i zapobiegać niekontrowanemu zaciskaniu szczęki. Aby móc skorzystać z nakładek warto umówić się na wizytę u rzeszowskiego ortodonty, który prawidłowo dobierze szynę. Dodatkowo w ramach terapii ortodonta Rzeszów będzie stale monitował przebieg terapii. - Korekcja zaburzeń zgryzu – jeśli bruksizm jest spowodowany zaburzeniami zgryzu, stomatolog Rzeszów może zalecić leczenie ortodontyczne, takie jak aparaty stałe lub ruchome. Tutaj również przyda się pomoc rzeszowskiego ortodonty, który dobierze nam aparat. Podczas wizyty należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż wykonanie aparatu jest ustalane indywidualnie.
Warto pamiętać: Należy pamiętać, że stomatologia bruksizmu rzeszów wymaga od nas podejścia holistycznego. Dobry ortodonta Rzeszów może zaproponować zabiegi u fizjoterapeuty, które są w stanie zrelaksować staw skroniowo-żuchwowy, zapobiegając szczęko-ściskom. - Leczenie zębów i szkliwa – jeśli bruksizm doprowadził do uszkodzenia zębów i szkliwa, stomatolog rzeszów może zalecić leczenie w postaci plomb lub koron. W rzeszowskiej stomatologii to najczęściej wykonywane zabiegi, które zapobiegają dalszemu występowaniu próchnicy.
- Terapia behawioralna – w niektórych przypadkach, jeśli brusizm jest zw. z niepokojem lub stresem, terapia behawioralna, takie jak medytacja lub relaksacja mięśni, może pomóc w zmniejszeniu objawów.
Dzięki wykorzystywaniu poniższych metod, można wyeliminować bruksizm, a przy okazji zadbać o stan własnego uzębienia.