Skip to content

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych liczba cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych ciągle rośnie

Spis treści

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu miesiąca legalnie pracowało w Polsce 13 tys. cudzoziemców. Liczba cudzoziemców pracujących legalnie, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym przekroczyła milion osób.

Największą grupą cudzoziemców są obywatele Ukrainy. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik instytucji ubezpieczeń społecznych, wynika to przede wszystkim z ich liczby. Jak podaje Polska Agencja Informacyjna, w okresie styczeń-maj najwięcej z nich zostało zakwalifikowanych jako rzemieślnicy, osoby usługowe i tragarze, którzy pracują w sektorze przemysłowym. Wśród cudzoziemców pracujących legalnie na budowach przeważali Bułgarzy, Czesi i Polacy.

Jak informuje ZUS, do pracy w Polsce przyjeżdżają osoby między 25 a 49 rokiem życia. Wśród przyjeżdżających do pracy w Polsce z zagranicy przeważają mężczyźni. Stanowią prawie 60 procent populacji zagranicznej.

Silnie reprezentowani są także Białorusini – na koniec czerwca liczba osób zarejestrowanych do ubezpieczenia społecznego wynosiła 87 tys. Wynika to ze zmian w przepisach wizowych między Białorusią a Polską (m.in. zniesienie opłat wizowych). Należy jednak zauważyć, że większość Ukraińców otrzymała specjalne zezwolenie pozwalające na pracę u polskich pracodawców do 6 miesięcy bez względu na obywatelstwo. Pracę w Polsce znalazło również wielu Gruzinów – do końca 2018 r. legalne zatrudnienie podjęło ponad 28 tys. obywateli Gruzji.

Najczęstszym rodzajem umowy, z tytułu której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, jest umowa o pracę. Większość cudzoziemców, bo ponad 58%, podlegających ubezpieczeniom społecznym ma również umowę o pracę, a pozostali albo założyli własną działalność gospodarczą, albo pracują na umowę zlecenie lub inną umowę, od której istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

3 komentarze

 1. Ola
  16 sierpnia 2022 @ 10:27

  Myślę, że to jest kwestia polityki rządowej. Chcą obywateli Ukrainy, bo są tanią siłą roboczą. Przykre to jest, że są tak wykorzystywani.

 2. Paweł
  16 sierpnia 2022 @ 10:28

  Ja uważam, że wzrośnie dzięki temu bezrobocie wśród Polaków. To nie zaprowadzi Państwo w dobrym kierunku.

 3. Juliusz
  16 sierpnia 2022 @ 10:31

  Ja natomiast jestem zadowolony, bo Ukraińcy są ludźmi pracy. Angażują się w swoją pracę i są zmotywowani.

Dodaj komentarz