Skip to content

Gmina Piątnica organizowała rekonstrukcje bitwy polsko-bolszewickiej

Spis treści

Gmina Piatnica była organizatorem wydarzenia kulturalno-historycznego pn. „FORToMANIA 2”, upamiętniające 102. rocznicę zwycięskiej bitwy o forty w Piatnicy w wojnie polsko-bolszewickiej, które odbędzie się na terenie Fortu III w Piatnicy oraz terenach rekreacyjnych przy strzelnicy Forty Piatnica w dniu 24 lipca 2022 r.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Pana Artura Wierzbowskiego Burmistrza Miasta Piatnicy oraz Pani Edyty Brzozowskiej Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Piatnicy.

Oprócz upamiętnienia tego historycznego wydarzenia zostali zaproszeni wszyscy, którzy interesują się historią lub chcieli się dowiedzieć więcej o tym okresie historii kraju, do odwiedzenia nas w Forcie III w Piatnicy (ul. Warszawska 6).

Swoje produkty zaprezentowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, która jest spółdzielnią należącą do ponad 2000 rolników, których gospodarstwa znajdują się na terenie Mazowsza, Podlasia i Kurpi. Spółdzielnia wytwarza różnego rodzaju produkty mleczne pod marką Piątnica. Kontakt Piątnica możliwy jest na miejscu w biurze lub telefonicznie.

Był szereg atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci:

– sprzęt wojskowy z tego okresu;

– grupy rekonstrukcji historycznych z Brześcia i Bydgoszczy;

– wykłady historyków z kieleckiej uczelni;

Na terenie Fortu III odbyła się rekonstrukcja bitwy z 1920 roku w wykonaniu Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”.

Piknik Forteczny, obfitował w wiele atrakcji, takich jak koncerty, pokazy pojazdów historycznych i musztry wojskowej w wykonaniu grupy rekonstruktorów oraz warsztaty historyczne. Nie zabraknie również wystaw sprzętu wojskowego WOT, wielu działań animacyjnych oraz strefy zabaw dla dzieci, a także popcornu i waty cukrowej. Dostępna będzie kuchnia regionalna i wojskowa wraz z różnymi kiermaszami.

Podczas wydarzenia odbyła się premiera pierwszej w regionie mobilnej gry terenowej „Gra o cud nad Narwią – Forty 1920”, która obejmuje zagadnienia historyczne związane z Twierdzą Łomża i bitwami polsko-bolszewickimi z 1920 roku. Aby wziąć udział w grze konieczne jest posiadanie smartfona i aplikacji ACTIONTRACK. Na najlepszych graczy lub drużyny będą czekały nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone na zakończenie pikniku.

W jego ramach odbywa się wiele różnych działań kulturalnych, w tym Podlaska Oktawa Kultur, wydarzenie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, w ramach którego na scenie w Piątnicy wystąpi słowacki zespół folklorystyczny Chemlon; oraz FolkPicnic, wydarzenie, które promuje polski folklor, a także promuje działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania problemom alkoholowym, narkomanii i przemocy domowej poprzez koncerty i warsztaty artystyczne.

Na festiwalu były także takie atrakcje:

– Wystawa replik pojazdów wojskowych,

– Warsztaty historyczne i edukacyjne,

– Warsztaty folklorystyczne i plastyczne,

– Strefa animacji i zabaw dla dzieci,

– Stoiska służb mundurowych,

– Quizy i konkursy,

– Kuchnia żołnierska, darmowy popcorn i wata cukrowa, kiermasze z produktami regionalnymi.

 

3 komentarze

  1. Jan
    26 lipca 2022 @ 13:52

    Jestem zwolennikiem tego, że w Piątnicy organizowane są takie historyczne wydarzenia, świadczy to o patriotyzmie regionu.

    Historia Piątnicy jest bogata i pełna ważnych momentów.

  2. Ludwik
    26 lipca 2022 @ 13:53

    Ja twierdzę, że Piątnicki Festiwal Historyczny jest kulturalnym wydarzeniem na krajową skalę. Te wydarzenia organizowane są w taki sposób, aby odwiedzający mogli zanurzyć się w atmosferze przeszłości, a jednocześnie dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Piątnicy w różnych okresach.

  3. Natalia
    26 lipca 2022 @ 13:56

    Upamiętnianie wydarzeń historycznych w Piątnicy świadczy o patriotyzmie tego regionu.

    Wydarzenia te są organizowane z wielką starannością, dzięki nim możemy lepiej poznać naszą historię jako narodu.

Dodaj komentarz