Skip to content

Uważaj na nowe oszustwo na Allegro

Spis treści

Allegro, internetowa platforma zakupowa, stała się ofiarą nowego oszustwa. Tym razem sprawca podszył się pod Allegro i wysłał wiadomość SMS, według której należy zapłacić 2,18 zł, aby uniknąć egzekucji komorniczej. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

Cyberprzestępcy stosują tę metodę, ponieważ wiele osób nie chce ryzykować utraty swoich dóbr i jest skłonna zapłacić każdą żądaną kwotę, aby nie doszło do zajęcia ich majątku przez komorników. Oszuści korzystają również z faktu, że wielu konsumentów nie sprawdza, czy faktycznie są winni pieniądze, czy nie.

W tym przypadku warto zauważyć, że na stronie Allegro nie ma żadnych informacji o takich opłatach czy karach za ich nieuregulowanie w terminie. Jeśli otrzymasz taką wiadomość od Allegro, oznacza to, że znalazłeś się na celowniku oszustów, którzy chcą Twoich pieniędzy za wszelką cenę!

Robiąc zakupy w sieci, trzeba być bardzo ostrożnym. Zwracać uwagę na język wiadomości od osób, z którymi dokonujemy transakcji, nie można podawać swoich danych, nie należy też komunikować się za pomocą poczty elektronicznej czy WhatsApp, bo oszuści często tego chcą – wtedy ich ofiary nie są już chronione przez serwis Allegro. Teraz cyberprzestępcy wymyślili nowe oszustwo.

Nie daj się nabrać na fałszywe wiadomości z Allegro, które twierdzą, że zostały wysłane z portalu. Portal nie wysyła żadnych wiadomości o niepłaceniu należności, a już na pewno nie prosi o pieniądze za odblokowanie konta. To jest oszustwo.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Polskiego Sektora Finansowego (CSIRT KNF) podzielił się niedawno zdjęciem takiej wiadomości, która ostrzega, że konto zostanie zablokowane z powodu niepłacenia należności, jeśli w ciągu 24 godzin nie wpłacimy 2,18 zł. Jest to nieprawdziwa informacja-Allegro nigdy nie wysyła swoim użytkownikom takich wiadomości, nie prosi też o zapłatę w celu odblokowania kont.

Jeśli otrzymasz taką wiadomość SMS, natychmiast ją usuń i zignoruj wszystkich dzwoniących, którzy mogą próbować Cię przekonać, że jest inaczej. Bardzo ważne jest, aby nie odpowiadać na żadne połączenia lub SMS-y z nieznanych numerów – nie chcesz przecież, aby oszuści uzyskali dostęp do Twojego numeru telefonu!

W allegro kontakt, konsultanci na bieżąco informują o tym oszustwie, abyś nie dał się złapać na tym procederze.

Poniższy SMS nie jest legalną wiadomością od Allegro.pl, największego w kraju bazaru. Tego typu wiadomość jest powszechnie wysyłana przez cyberprzestępców, którzy próbują ukraść pieniądze od internautów.

Choć jest napisana w języku polskim, brakuje w niej polskich znaków i nie zawiera kwoty pieniędzy, którą należy przelać. Nie jest też wyjaśniony powód pobrania numeru telefonu komórkowego.

To nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy dokonują oszustw za pośrednictwem Allegro.pl. Oszuści próbowali również wyłudzać dane logowania oraz zagarniać pieniądze internautów wystawiając na fałszywych stronach drogie przedmioty po okazyjnych cenach. „Kradzież odbywa się pod pozorem sprzedaży” – podał CSIRT KNF.” Aby dokonać zakupu, należy zalogować się za pomocą jednego z powyższych.[numer telefonu]. Następnie otrzymuje się fałszywą stronę Banku Pocztowego i polecenie przelewu.”

3 komentarze

 1. Jacek
  6 lipca 2022 @ 15:33

  Serwis Allegro bardzo dba o swoich użytkowników i robi wszystko, aby informować ich o najnowszych oszustwach i zagrożeniach.

  Cieszę się, że skorzystałem z usług i dowiedziałem się o tym oszustwie przy okazji.

 2. Renata
  6 lipca 2022 @ 15:34

  Zaangażowanie allegro w sprawy swoich użytkowników jest godne podziwu. Doceniam, że informują nas o tych oszustwach i mam nadzieję, że Allegro będzie nadal czujne w przyszłości.

 3. Henio
  6 lipca 2022 @ 15:35

  Uważam, że Allegro wykonało świetną robotę informując swoich użytkowników o oszustwach. Myślę, że najlepszym sposobem na to jest email, ponieważ łatwo podzielić informacją i jest to najskuteczniejszy sposób na dotarcie do osób, które nie sprawdzają regularnie swoich kont.

Dodaj komentarz