Skip to content

Rekordowy kapitał w ZUS-ie

Spis treści

Bardzo ciekawe informacje napłynęły ostatnio z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Znamy już wysokość waloryzacji za rok 2021. Nasze środki na koncie w ZUS wzrosną o 9,33 procent, a na subkoncie o 7,07 procent.

Z jednej strony można powiedzieć, że nie jest to wcale duża podwyżka, ale z drugiej – nie jest też na tyle mała, by ktokolwiek mógł się z niej cieszyć. Wydaje się, że ta liczba niewiele zmieni w naszym życiu, bo dla nas jeszcze nic się nie zmieniło – pisze w swoim felietonie dla „Super Biznes” Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE i dyrektor generalna IZFIA.

Wyniki są bardzo dobre. Indeksacja składek na koncie to trzeci najwyższy wynik od 2001 r., a wynik subkonta jest najwyższy w historii. Oznacza to, że wartość składek zapisanych na koncie towarzystwa, od których zależeć będzie nasza emerytura z systemu publicznego, rośnie dość szybko.

Za pomocą profilu zaufanego epuap zus , każdy ubezpieczony może bez problemu podpisać elektronicznie dokumenty oraz wysłać do ZUS. 

Przede wszystkim zacznijmy od krótkiej lekcji historii. Jak wiadomo, rok 2021 był dla OFE rekordowy. Stopy zwrotu polskich funduszy emerytalnych wyniosły 29,7%, dlatego też często mówi się o nich jako o „złotej erze OFE”. Liczba ta może być jednak myląca, jeśli porównamy ją ze średnią stopą zwrotu 7,07 proc. osiągniętą przez nie w latach 2019/2020 i 9,33 proc. w latach 2021/2022. Jeśli jednak porównamy te 9,33% i 7,07% z rekordową stopą zwrotu 29,7% osiągniętą przez OFE w 2021 roku, liczby te wydają się mniejsze – nie są już tak spektakularnie imponujące.

Ubezpieczyciel państwowy jest jedyną firmą ubezpieczeniową, w której składki mogą tylko wzrosnąć.

Czy to rzeczywiście prawda? Obecnie dużo się mówi o inflacji, czyli utracie wartości pieniądza w czasie. Inflacja w styczniu tego roku za 12 miesięcy wyniosła 9,2 procent, co oznacza, że nasze aktywa w ZUS-ie tak naprawdę nie wzrosły, a nawet mogą stracić na wartości. Stopa zwrotu” z konta wyniosła 0,13 procent, a „strata” na subkoncie -2,13 procent.

Jedna rzecz jest jednak pewna: nasz system emerytalny jest tak skonstruowany, że emerytury są wypłacane z wpływających składek osób pracujących. Oznacza to, że stan naszych kont to wartość zobowiązań, które będą spłacane przez przyszłe pokolenia. A jak wiemy, wyżu demograficznego nie widać, nawet na horyzoncie.

5 komentarzy

  1. Jan
    1 czerwca 2022 @ 16:38

    Mieszkam w kraju o rekordowej stopie kapitału w systemie zabezpieczenia społecznego. Jestem z tego dumny!

  2. Jacek
    1 czerwca 2022 @ 16:39

    To dzieje się, dzięki pracy mojego rządu, który odłożył pieniądze dla swoich obywateli, aby zapewnić im bezpieczną emeryturę.

  3. Bożena
    1 czerwca 2022 @ 16:40

    W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost kwoty kapitału, który udało się zgromadzić dla naszych mieszkańców. Wynika to po części z faktu, że coraz więcej osób korzysta z programu, a także z tego, że udało nam się ułatwić im to zadanie.

  4. Sylwek
    1 czerwca 2022 @ 16:41

    Wiem, że kapitał ZUS odgrywa ważną rolę w gospodarce naszego stanu i jest niezwykle ważne, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zachować ten program dla przyszłych pokoleń.

  5. Sebastian
    1 czerwca 2022 @ 16:42

    Jestem dumny ze wzrostu kapitału w systemie ubezpieczeń społecznych, ponieważ pomogła mi ona rozwinąć się jako osobie i uczyniła mnie tym, kim jestem dzisiaj.

Dodaj komentarz