Skip to content

Pożyczka od rodziny często kończy się problemami w urzędzie skarbowym

Spis treści

 Nieznajomość prawa szkodzi i nigdy nie jest usprawiedliwieniem ani nawet okolicznością łagodzącą. Przekonujemy się o tym często w sprawach finansowych – nawet gdy są one załatwiane prywatnie, nawet w gronie najbliższej rodziny, okazuje się – najgorzej, gdy po jakimś czasie – że i tam urząd skarbowy ma swoje wglądy. Trzeba więc mieć świadomość, że czasem trzeba zapłacić podatek nawet od prezentów ślubnych czy komunijnych. Jeszcze innymi zasadami podatkowymi rządzą się pożyczki. W tym ostatnim przypadku dochodzi jeszcze aspekt spłaty długu – gdy dłużnik zwleka ze zwrotem pieniędzy lub w ogóle nie ma zamiaru ich zwracać, wychodząc z założenia, że konflikt i tak zostanie w rodzinie, a komornik nie zapuka z tego powodu do jego drzwi. Poznajmy więc te przepisy – aby znać prawo już teraz i „zawczasu”.

Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze w kręgu rodzinnym, lepiej zastanów się, jak zrobić to legalnie i bez problemów.

Maksymalne oprocentowanie pożyczek i kredytów wynosi obecnie już 17,5% w skali roku. Tyle właśnie banki i instytucje pożyczkowe pobierają zazwyczaj za pożyczki gotówkowe w szybkich i uproszczonych procedurach. Zamiast dawać im pieniądze, może lepiej dać pieniądze zamożniejszym członkom rodziny. Uczciwie jest podzielić hipotetyczny zysk na pół, ale wszystko jest kwestią umowy.

Tak czy inaczej, czasy sprzyjają popularyzacji pożyczek w kręgu rodziny i przyjaciół. Warto więc wiedzieć, jakie wady może mieć takie rozwiązanie.

Dla pożyczkobiorców z kręgu rodziny i przyjaciół zaskoczeniem może być fakt, że w niektórych sytuacjach powinni oni zapłacić od takiej pożyczki podatek. Jeśli tego nie zrobią, urząd skarbowy najpierw sam pobierze podatek, a następnie nałoży na nich karę w wysokości nawet 20% pożyczonej kwoty! A wtedy pożyczkobiorca będzie miał dług nie tylko wobec rodziny, ale także wobec urzędu skarbowego. Jak zatem zaciągać pożyczki w rodzinie, aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym, a nawet komornikiem?

Przed zaciągnięciem pożyczki od członka rodziny warto zapoznać się z aktualnym stanem prawnym, ponieważ może to pomóc w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa finansowego.

Choć zaciągnięcie pożyczki od członka rodziny jest samo w sobie niezwykle proste, niewątpliwie wymaga wiedzy. Oczywiście wiadomo, że nie każdy jest w stanie śledzić na bieżąco zmieniające się przepisy, ale przed pożyczeniem pieniędzy warto zapoznać się z ich aktualną wersją dla własnego bezpieczeństwa finansowego.

Pożyczka od rodziny jest traktowana jako świetna alternatywa dla kredytów bankowych czy pożyczek w innych bankach, nie tylko dlatego, że jest zwykle „tańsza”. Może być też szybsza (rodzina nie analizuje naszej zdolności kredytowej tak jak bank), a dodatkowo często możemy liczyć na elastyczność w zakresie warunków i terminów spłaty.

To, czy pożyczka w rodzinie jest dobrym pomysłem, każdy musi rozważyć indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko relacje między obiema stronami. Jako pożyczkobiorca musimy przede wszystkim realnie ocenić swoje możliwości spłaty i nie bagatelizować swojego zobowiązania finansowego tylko dlatego, że wierzycielem jest np. nasza siostra czy brat, a nie bank – podkreśla Agnieszka Siemieniuk, ekspert Intrum.

Nie można jednak zapominać, że pożyczka pozostaje pożyczką i pożyczkodawca ma prawo zażądać zwrotu pieniędzy. Ciągłe przedłużanie terminu spłaty lub niedotrzymywanie obietnic niesie ze sobą ryzyko, że strony zapłacą za pożyczkę dużym stresem, utratą wzajemnego zaufania, które potem trudno odbudować.

Niezależnie od tego, czy jest się pożyczkodawcą, czy pożyczkobiorcą, istnieją sytuacje, w których pożyczka w rodzinie nie jest już sprawą prywatną: prawo wyraźnie stanowi, że należy sporządzić formalną umowę na określoną kwotę.

Powszechne przekonanie, że w przypadku pożyczek rodzinnych pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy nie są ograniczeni żadnymi przepisami ustawowymi ani wymogami organów regulacyjnych, nie jest do końca prawdziwe. W rzeczywistości ograniczenia nie obowiązują tak długo, jak długo mówimy o pieniądzach przekazywanych „z ręki do ręki”, bez zbędnych formalności. A te, w świetle prawa, zaczynają obowiązywać od momentu, gdy pożyczka jest większa niż 1 000 zł: powyżej tej kwoty powinniśmy udokumentować ją umową – regulują to przepisy Kodeksu cywilnego.

Kwestia umowy pożyczki w rodzinie bywa sprawą delikatną. Jako pożyczkodawcy często wstydzimy się nawet zaproponować podpisanie umowy członkowi rodziny; obawiamy się, że jest to „niestosowne” i że może zostać odebrane jako podejrzenie o brak uczciwości. Ale umowa taka leży także w interesie pożyczkobiorcy: może on uniknąć sytuacji, w których pożyczkodawca nagle wycofuje się z możliwości spłaty w ratach, a dług staje się większym obciążeniem, niż myślał.

Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków (61,4%) nie pożycza pieniędzy rodzinie ani przyjaciołom. Dlaczego? Odpowiedź może tkwić w tym, że prawie co czwarta osoba udzielająca takiej pożyczki (23%) wskazuje, że musi czekać na swoje pieniądze długo po umówionym terminie.

Obawiamy się też „wymówek”: tłumaczenia pożyczkobiorcy jego trudną sytuacją finansową (43,4%) lub kłopotami rodzinnymi (20,5%). Ponadto ponad 19% osób, które pożyczają od krewnych, w ogóle nie czuje potrzeby usprawiedliwiania się i podawania powodu opóźnienia w zwrocie środków.

Tymczasem, jeśli jesteśmy po drugiej stronie, tzn. to my prosimy o wsparcie finansowe, pożyczanie od rodziny ma niewątpliwie duże zalety: brak (lub ograniczenie do minimum) formalności, a jeśli mamy serdeczne relacje z rodzicami czy rodzeństwem – nie poruszają oni nawet tematu odsetek czy kar za opóźnienia w spłacie.

5 komentarzy

 1. Kaja
  16 maja 2022 @ 13:44

  To przykre, że tak się stało w przypadku tej pożyczki od rodziny, niestety prawo nie jest tak skonstruowane, aby pomóc. Masz prawo złożyć skargę na nich, ale nic nie można zrobić.

 2. Tomek
  16 maja 2022 @ 13:46

  Szkoda, że tak właśnie jest w przypadku tej pożyczki od rodziny, niestety prawo nie zostało stworzone po to, aby pomagać.

 3. Antonina
  16 maja 2022 @ 13:49

  Cieszę się, że wreszcie powstała ustawa skarbowa z prawdziwego zdarzenia, cieszę się z regulacji dotyczących tego kredytu. Było już kilka prób stworzenia ustawy, ale wszystkie pozostały bezczynne. Tym razem widzimy, że rząd stara się jak może, abyśmy mieli odpowiednie prawo. Nowa ustawa pomoże nam uniknąć wszelkiego rodzaju kryzysów finansowych.

 4. Tomasz
  16 maja 2022 @ 13:51

  Uważam, że jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ wcześniej nie było żadnych regulacji dotyczących tej pożyczki i mój ojciec brał ode mnie pieniądze, nawet jeśli ich nie potrzebowałem.

 5. Waldek
  16 maja 2022 @ 13:52

  Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy pożyczyli pieniądze od rodziny i mieli problemy z ich spłatą.

  Wiem, że wiele osób cieszy się z tej ustawy, ponieważ często znajdowali się w trudnych sytuacjach, kiedy musieli spłacać pożyczkę od swoich krewnych.

Dodaj komentarz