Skip to content

Najstarszy taksówkarz w Warszawie – Pan Wacław

Spis treści

Choć jest najstarszym czynnym zawodowo taksówkarzem w Polsce, wciąż pamięta swój pierwszy kurs. Pan Wacław Kwiatkowski ma 90 lat, a 27 maja będzie obchodził okrągłą rocznicę sześćdziesięciu lat pracy zawodowej.

Kwiatkowski był świadkiem wielkich zmian, jakie na przestrzeni lat zachodziły w stolicy Polski. Zawieruchy wojennej, zmiany ustroju i władzy, rozbudowy miasta. Świat wokół Wacława Kwiatkowskiego zmieniał się nie do poznania. On jednak zawsze pozostawał na swoim stanowisku. Przez te wszystkie lata pracy jako taksówkarz poznał setki ludzi i ich historie. Razem z pasażerami cieszył się ich sukcesami. Często służył radą i mądrością mieszkańcom i przyjezdnym zagubionym nie tylko na mapie, ale i w sobie. Podczas swoich niezliczonych przejazdów często był świadkiem historii, które na długo pozostaną w pamięci.

Dziecięcym marzeniem pana Wacława Kwiatkowskiego było zostać kierowcą. Tuż po wojnie wyruszył pieszo do Radomia w poszukiwaniu szkoły samochodowej, ale nie udało mu się jej znaleźć. Dlatego też kurs i egzamin na prawo jazdy odbył w Łodzi.

Wacław Kwiatkowski jest taksówkarzem, który pracuje w taxi Warszawa od 60 lat. Zna miasto i jego okolice na tyle dobrze, że mógłby udzielać rad nowym kierowcom.

W ciągu tych sześćdziesięciu lat przeżył wszystkie zmiany, jakie zachodziły w „świecie dorożek”. Jeździł samochodami różnych marek i modeli: od brytyjskiego Austina po japońską Toyotę.

Pierwsza jazda pana Wacława odbyła się 27 maja 1957 roku. Jego pasażerką była starsza pani. Kobieta wsiadła na Placu Trzech Krzyży i poprosiła, aby zawieźć ją na ulicę Filtrową. Pan Wacław miał tego dnia trzydzieści lat i dopiero zaczynał swoją karierę taksówkarza. Wspomina, że była to łatwa podróż: drogi były prawie puste, więc zawrócenie na Marszałkowskiej nie stanowiło dla niego żadnego problemu. Dziś wydaje się to niemożliwe.

Do taksówki Kwiatkowskiego często zaglądała Hanka Bielicka, kobieta wesoła, rozmowna i mądra. Byli tam również Irena Kwiatkowska, Mariusz Dmochowski, Jan Kobuszewski, Wiesław Gołas, Bogumił Kobietla i wiele innych sław.

Dodaj komentarz